Nie ma przypadków, są tylko znaki.
Locations of visitors to this page Pagerank dla www.lonegunman.blox.pl
Web Pages referring to this page
Link to this page and get a link back!
View blog authority
visited 28 states (12.4%)
Create your own visited map of The World or website vertaling duits?
Blog > Komentarze do wpisu
Anna Grodzka nową świętą

Nie będzie o Stanach, bo dzisiejsza długa podróż do pracy skłoniła mnie do refleksji na ostatnimi wyborami. Generalnie nie było źle, okazało się, że jesteśmy bardziej tolerancyjni niż się nam wydawało. Mamy w Sejmie i geja i transeksualistkę i dwóch czarnoskórych posłów. Biorąc pod uwagę stosunek liczby czarnoskórych Polaków do całkowitej populacji rodaków, to pewnie jest jakiś światowy rekord. Mam nadzieję, że ktoś policzy te proporcje dla Stanów i wtedy okaże się, że relatywnie więcej Euro-Afrykanów zasiada w Sejmie RP, niż Ameryko-Afrykanów w Kongresie (i stanowią oni grupę równą liczebnie grupie posłów Mniejszości Niemieckiej). Ciekawsza jest jednak sprawa pani poseł Anny Grodzkiej.

Wcale nie chodzi mi o to, że dwa lata temu Anna była Krzystofem (co czyni ją trzecim transseksualistą w parlamencie na świecie). Wyczuwalne w opowieściach pani poseł rozczarowanie odejściem żony po zmianie płci jest melodramatyczne i dziwaczne jednocześnie, a przeprowadzenie operacji w Bangkoku zamiast w Polsce rodzi pytanie o zastosowane procedury medyczne, ale sam proces zmiany płci został już społecznie oswojony i o ile wiem, nie budzi większych kontrowersji nawet w Kościele. Użycie pani Anny jako nowego symbolu tęczowej lewicy jest jednak intelektualnie karkołomne. 

On sama jest co prawda aktywną działaczką GLBT, ale nie do końca wiem, jak udaje jej się to logicznie powiązać. W ruchu GLBT istnieją dwa nurty - jeden, bliższy feminizmowi, mówie, że płeć jest pewną rolą społeczną, wyborem, którego dokonuje za nas opresyjne społeczeństwo. Pani Grodzka jest jednak zaprzeczeniem tej koncepcji. Niezależnie od tego, ile kupimy chłopakowi pluszowych jednorożców, i tak będzie ich używał do toczenia bitew. Płeć nie jest wyborem, ale biologicznym imperatywem, tak silnym, że zmuszającym nawet do samookalecznia, jeżeli płeć psychiczna nie odpowiada fizycznej.

Drugi nurt GLBT, właśnie biologiczny, mówi: jestem kim jestem, bo takim stworzyła mnie natura. Jakkolwiek chwytliwie brzmi to hasło,  rodzi ono bardzo ciekawe konsekwencje. Po pierwsze rozróżnia to co naturalne (wynikające z naszej biologicznej natury) od tego co kulturowe (czyli narzucone). Zostawiam na boku całą dlugą,  nudną i prowadzącą zazwyczaj donikąd dyskusję nad tym co jest naturalną normą, a co naturalnym zaburzeniem (naturalny jest zarówno ból zęba, jak i brak bólu, ale tylko jedną z tych sytuacji uważamy za pożądaną). Jest jednak inna kwestia. Jeżeli (na co zresztą wszystko wskazuje) wybór homoseksualny jest przynajmniej w 75% determinowany przez geny plus oddziaływanie hormonów w życiu płodowym, to znaczy, że najdalej za 10-15 lat nauczymy się stosować modyfikowanie behawioralne, zmieniające na etapie życia płodowego  potencjalnego homoseksualistę w potencjalnego heteroseksualistę. Jest to tak nieuchronne jak dojście do etapu, na którym będziemy modyfikować płeć przyszłego dziecka. Heteroseksualni (w większości) rodzice będą mogli dowolnie kształtować przyszłe wybory dziecka. Niezależnie od tego, jak wyedukowane i otwarte będzie wówczas społeczeństwo, cała homoseksualna część populacji stanie wówczas przed perspektywą zniknięcia (drobne zaburzenia dystrybucji genów mogą doprowadzić do ich usunięcia  z populacji*). Nie zdziwiłbym się,gdybyśmy w niedługim czasie byli świadkami wielkiego pojednania pomiędzy ruchem GLBT a ruchem ProLife, opartym na haśle podmiotowości zarodków i ich prawie do samostanowienia. Zatem pani Grodzka tak naprawdę równie dobrze nadaje się na symbol tęczowej lewicy co LPRu.  

*pewnie nie istnieje jeden gen homoseksualizmu, ale albo jest to zespół genów dziecka albo zespół genów matki sprzyjających rozwojowi homoseksualnego potomka.     

czwartek, 20 października 2011, lonegunman

Polecane wpisy

  • Chiński obrazek

    W zamierzchłej przeszłości można było kupić od zaprzyjaźnionego marynarza chińskiobrazek, na którym, dzięki wyrafinowanym chińskim trickom z lampkami choinkowym

  • Prometeusz

    Film okazał się znacznie lepszy niż zapowiedzi w Gazecie Wyborczej, co jest bardzo dziwne, bo GW zwykle ma przecież rację. Z dużą ulgą stwierdziłem, że Scotta n

  • Szczęki

    Rozpakowanie prezentów i zabawa nimi zajęła dzieciakom tradycyjne 6 minut. Po tym czasie mogłem jużprzejąć kontrolę nad podchoinkowymi zakupami.Zajęły mnie przy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: tranikowa, *.client.dyn.strong-mf4.reliablehosting.com
2011/10/20 14:01:51
On sama- ;)
a propos homoseksualizmu i dzieci- ogladasz komedie pt modern family? mysle, zw moglaby ci sie podobac
-
Gość: Emmanuel Goldstein, *.szczecin.mm.pl
2011/10/22 00:34:47
Nie jestem socjologiem, więc nie podejmuję się weryfikować tezy, że proces zmiany płci został w Polsce społecznie oswojony, choć intuicja każe mi powątpiewać. Natomiast jeśli chodzi o stanowisko Kościoła wystarczy zajrzeć do oficjalnych dokumentów
ai.eecs.umich.edu/people/conway/TS/CatholicTSDecision.html
Wygląda na to, że temat ten rzeczywiście nie budzi większych kontrowersji. Po prostu Kościół czegoś takiego nie uznaje, tak jak odrzuca całą teorię gender. Dlatego Rydzyk nie wykazał się jakimś szczególnym obskurantyzmem lamentując nad sodomitami w parlamencie. Grodzka w świetle nauczania Kościoła jest nadal facetem i żadne powierzchowne cięcia skalpelem tego zmienić nie mogą. Proste.
-
2011/10/22 13:17:19
Antykatolicka propaganda. Sprawa jest bardziej skomplikowana (to znaczy z odrobiną czegos, co przeciwnicy nazywaja hipokryzja, a zwolennicy indywidualnym podejsciem do czlowieka, tak jak z rozwodami): www.transseksualizm.pl/p111. Ciekawi mnie, czy mezczyzna po zmianie plci moze nadal uzyskac swiecenia.
-
Gość: Emmanuel Goldstein, *.szczecin.mm.pl
2011/10/22 13:47:43
Link, który podajesz przedstawia dokładnie to samo stanowisko, o którym mówiłem ("Zgodnie z prawem kanonicznym płeć osoby ludzkiej określona jest podczas jej narodzin. Płeć jest przynależna do człowieka od momentu jego urodzenia aż do śmierci"), jak również odpowiada na niektóre twoje pytania. Facet, który przerobił się na kobietę nie może przyjąć święceń kapłańskich, bo kapłanem nie może zostać eunuch. W przypadku zmiany płci dokonanej już po święceniach, przypuszczam, że dochodzi do suspensy. Mężczyzna pozostaje mężczyzną, sakrament kapłaństwa jest niezmywalny, ale sprawowanie funkcji jest niegodne. Choć np. spowiedź i rozgrzeszenie u takiej osoby są prawomocne.
-
Gość: Emmanuel Goldstein, *.szczecin.mm.pl
2011/10/22 13:48:04
Czy mógłbyś rozwinąć wątek "indywidualnego podejścia do człowieka", bo trochę nie łapię.
-
2011/10/24 11:02:47
Jestem pod wrazeniem znajomosci prawa kanonicznego. Indywidualne podejscie polega na tym, ze zawsze mozna zwrocic sie do biskupa, zeby jednak zezwolil na slub. Ciekawe, ze Kosciol nie przyjmujac do wiadomosci pomylek pana Boga, nie zdecydowal sie jednak na potepienie samych operacji zmiany plci (jak zrobili to Zydzi). Swoja droga, jezeli mezczyzna pozostaje mezczyzna, niezaleznie od cech fizycznych, to czy dopuszczalny jest slub mezczyzny po operacji z kobieta? A co ma do powiedzenia buddyzm na ten temat? Czy to nie proba ucieczki przed wlasna karma?
-
2011/10/24 11:05:03
Modern family nie ogladam. Moze jednak przerzuce sie na to z "Terra novej", bo poza dinozaurami straszne tam nudy.
-
Gość: Emmanuel Goldstein, *.szczecin.mm.pl
2011/10/24 15:56:27
I co biskup? Przeważnie macha ręką i mówi "No dobra", albo sugeruje orzeczenie nieważności małżeństwa? Wydaje mi się, że jednak KK nadal reprezentuje dość nieprzejednane stanowisko w kwestii rozwodów. Zresztą nie bez racji; Jezus zabraniał rozwodów. Zabraniał jednak również pogrzebów ("Niechaj umarli grzebią swoich umarłych") ale jakoś nikt tego nie bierze serio.
-
Gość: Emmanuel Goldstein, *.szczecin.mm.pl
2011/10/24 15:59:22
Buddyzm nie ma kodeksu prawa kanonicznego, więc postawa wobec trans jest zróżnicowana w zalezności od kultury danego kraju. Z tego, co się orientuję nawet w konserwatywnych społecznościach Azji generalnie podejście jest raczej współczujące niż potępiające. Zachodni buddyzm jak wiesz został zmodyfikany przez baby boomers i jest wręcz obrzydliwie tolerancyjny.
-
2011/10/25 19:39:43
"Podejscie bardziej wspolczujace niz potepiajace", tere fere, takie same ogolniki mozna powiedziec o podejsciu katolicyzmu do homoseksualizmu. A kosciol nie jest juz tym, czym byl za czasow Tomasa More'a, do uniewaznienia malzenstwa moze wystarczyc deklaracja obu stron, ze wstepujac w zwiazek byli niedojrzali emocjonalnie. Co ciekawe, niezaleznie od wieku, w ktorym zawarli malzenstwo.
-
2011/10/25 19:51:52
Bardzo podobały mi sie Fakty Po Faktach z udziałem Grodzkiej i Kalisza, który był jakoś dziwnie skrępowany w obecności "koleżanki". To trochę zbyt świeża sprawa, żeby oswoić się z widokiem kobiety, która wygląda jak zwykły polski facet i która jeszcze wczoraj tym zwykłym facetem była... Dziwne to jakieś.
-
2011/10/26 08:49:57
no i jeszcze sam Kalisz, ktory wyglada jak bardzo gruba kobieta, ale go lubie za poczucie humoru, bo na przyklad na demonstracje "niezadowolonych" przyjechal Lexusem.
-
2011/10/26 08:50:54
A pani Grodzka ma jakies poglady polityczne?
-
Gość: Emmanuel Goldstein, *.szczecin.mm.pl
2011/10/26 10:48:45
Nie mówię o deklaracjach, tylko o faktach społecznych. W Tajlandii katoey funkcjonujący jako trzecia płeć mają lepiej niż trans na Zachodzie i jak przypuszczam wyluzowane buddyjskie podejście ("cóż, taka karma") ma to coś do rzeczy
en.wikipedia.org/wiki/Katoey
-
Gość: Emmanuel Goldstein, *.szczecin.mm.pl
2011/10/26 10:52:07
Ej, coś nie wydaje mi się, żeby tak gładko było z tymi rozwodami w katolicyzmie. Poza tym IMHO jest trochę nie fair żądać od skonfliktowanej pary stwierdzenia, że tak naprawdę nigdy nie byli małżeństwem. Byli, tylko im nie wyszło.
-
2011/10/26 11:23:15
Poooooooleciales....Legal recognition of kathoeys is non-existent in Thailand: even after genital reassignment surgery, they are not allowed to change their legal sex. Discrimination in employment remains rampant. Issues can also arise in regards to access to amenities and gender allocation; for example, a kathoey who had undergone sexual reassignment surgery would still have to stay in an all-male prison. Szczegolnie to ostatnie doswiadczenie musi byc interesujacym przezyciem dla kobiety. Wikipedia mowi o lepszym ich traktowaniu niz w INNYCH KRAJACH AZJATYCKICH. Sytuacja w Europie jest w ogole nieporownywalna. Co stanowi ostateczny dowod na przewage katolicyzmu nad buddyzmem i na tym konczymy dyskusje.
-
Gość: Emmanuel Goldstein, *.szczecin.mm.pl
2011/10/26 21:25:57
Po angielsku.... Nic nie rozumiem.... No nie wiem jaki byłby los św. Grodzkiej, gdyby trafiła do pierdla, w którym 99% grepsujących wyznaje katolicyzm.
-
Gość: Emmanuel Goldstein, *.szczecin.mm.pl
2011/10/26 21:26:38
grypsujących (tfe, tfa)
-
2011/10/27 08:58:25
Niezly greps. W Tajlandii trafi do meskiego wiezienia, w Polsce do zenskiego. Papiez jeden, dalajlama zero. Kooooooniec.
-
Gość: Emmanuel Goldstein, *.szczecin.mm.pl
2011/10/27 11:08:01
Antybuddyjska propaganda. Poza tym związki Dalajlamy z Tajlandią są mniej więcej takie jak Arcybiskupa Canterbury z Ukrainą. No dobra, ale co z tym rozwodami?Wprawdzie Janerka już circa 30 lat temu twierdził, że papież już nie mówi "na pewno nie", ale coś mi się nie chce wierzyć.
-
Gość: Emmanuel Goldstein, *.szczecin.mm.pl
2011/10/27 15:35:38
Musisz jednak przyznać, że Nong Tum jest ładniejszy/a od Grodzkiej
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6f/Nongthoomfairtex.jpg
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/Anna_Grodzka.jpg
co świadczy o wyższości buddyzmu nad katolicyzmem.
-
2011/10/27 17:19:27
Mamy brzydszych transow, ale ladniejszych chorzystow.