Nie ma przypadków, są tylko znaki.
Locations of visitors to this page Pagerank dla www.lonegunman.blox.pl
Web Pages referring to this page
Link to this page and get a link back!
View blog authority
visited 28 states (12.4%)
Create your own visited map of The World or website vertaling duits?
Blog > Komentarze do wpisu
More sex is safer sex

Tytuł nie jest mój, a szkoda, bo takie tytuły wręcz zmuszają do sięgnięcia po książkę. Może przynajmniej opalę się nieco w blasku jego atrakcyjności.

Autorem genialnego tytułu jest Steven E. Landsburg, z którego korzystałem niedawno przy opisywaniu jak dobrze nam się obecnie dzieje. Landsburg jest ekonomicznym fundamentalistą, dla którego ekonomia jest nauką, a ponieważ jednak jest nauką aspirującą - nie do końca pewną swego - więc stara się podkreślić swoją uniwersalność, unikając jak ognia moralności czy wnikania w różnice psychologiczne pomiędzy osobnikami homo oeconomicus. W wielu przypadkach daje to efekt niejakiego odrealnienia (jak w znanym brodatym żarcie o matematyku zmuszonym do wygłoszenia odczytu podczas zebrania kółka rolniczego: "Weźmy modelową okrągłą krowę...), w innych przynajmniej intryguje.      

W tym miejscu pora na małe rozczarowanie - więcej seksu oznacza bezpieczniejszy seks tylko dla niektórych. Zacznijmy zatem od naszej okragłej krowy, czyli założenia, że pula seksu dostępnego w populacji jest w zasadzie stała. Barbara może się oddać Stefanowi - 40-letniemu działaczowi organizacji pozarządowych mieszkającemu nadal z matką lub Tomaszowi - agentowi CBA, lat 30. Stefan utrzymuje kontakty seksualne ze średnią liczbą 2 partnerek w roku - w tym jedną stanowi postać z Leisure Suit Larry - a Tomasz z ponad 20 partnerami rocznie. Stefan nie ma nawet opryszczki, a Tomasz jest nosicielem wirusa HIV. Jedyną szansa na uratowanie Barbary przed zarażeniem jest nakłonienie Stefan, aby stał się seksualnym drapieznikiem i podniósł średnią swoich partnerów seksualnych przynajmniej o jeden. Tomasz w tej sytuacji będzie musiał zadowolić się 19 partnerkami rocznie. Michael Kramer  z Harvardu policzył nawet, iż do zatrzymania rozprzestrzeniania się AIDS w Wielkiej Brytanii należałoby skłonić wszystkich osobników mających mniej niż 2,25 partnera rocznie do zwiększenia swojej aktywności o dodatkowego jednego lub dwóch partnerów. Co ciekawe, trzy czwarte Brytyjczyków mieści się poniżej tego limitu. To znaczy, ciekawe, że jedna czwarta przekracza ten limit, czemu nie sprzyja przecież zbytnio ani klimat ani atrakcyjność populacji.

Dalej Landsburg przedstawia śmiertelne zagrożenie ze strony monogamii oraz sposób na zlikwidowanie prostytucji poprzez zwiększenie liczby zdrad małżeńskich. Nie bardzo wiem, jak możnaby to wykorzystać w praktyce, ale te teoretyczne rozważania znajdują pewne empiryczne potwierdzenie. Otóż rozkwit ruchu wstrzemięźliwości seksualnej w Stanach nie spowodował żadnego widocznego obniżenia zachorowalności na choroby weneryczne. Zupełnie jak z alkoholem - pijąc - szkodzisz sobie, nie pijąc - szkodzisz krajowi.        

poniedziałek, 14 grudnia 2009, lonegunman

Polecane wpisy

  • Chiński obrazek

    W zamierzchłej przeszłości można było kupić od zaprzyjaźnionego marynarza chińskiobrazek, na którym, dzięki wyrafinowanym chińskim trickom z lampkami choinkowym

  • Prometeusz

    Film okazał się znacznie lepszy niż zapowiedzi w Gazecie Wyborczej, co jest bardzo dziwne, bo GW zwykle ma przecież rację. Z dużą ulgą stwierdziłem, że Scotta n

  • Szczęki

    Rozpakowanie prezentów i zabawa nimi zajęła dzieciakom tradycyjne 6 minut. Po tym czasie mogłem jużprzejąć kontrolę nad podchoinkowymi zakupami.Zajęły mnie przy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/12/15 06:11:21
zalozenie stalej puli seksu moze byc o tyle bledne ze od zwiekszenia sie atracyjnosci stefana raczej nie ubedzie jej tomaszowi, czyli gdy stefan bedzie sie bardziej starac to pula seksu moze urosnac
-
2009/12/15 08:25:55
Off topic: Zmień linka do swojego poradnika. W merlinie niestety nie da się go kupić, przynajmniej jeśli komuś zależy na nabyciu nowego, niezniszczonego egzemplarza.
-
lonegunman
2009/12/15 09:16:09
Bledne jest zalozenie, ze atrakcyjnosc decyduje o dostepnosci seksu. Stefan moze np. stosowac jakies pigulki gwaltu, co paradoksalnie w tym wypadku i tak wyszloby Barbarze na zdrowie.
whazzc: dzieki, no prosze, jeszcze zdazaja sie dobrzy ludzie na tym swiecie. I w dodatku jestes jedyna osoba, ktora kliknela w ten link od 6 miesiecy.
-
2009/12/15 19:35:42
6 miesięcy! Szkoda, całkiem fajny poradnik chciałem kupić w merlinie na prezent (swoj nabylem na poczatku roku) ale niestety po otrzymaniu po raz drugi mocno podniszczonego egzemplarza podziekowalem merlinowi i zamowilem w malej ksiegarni.