Nie ma przypadków, są tylko znaki.
Locations of visitors to this page Pagerank dla www.lonegunman.blox.pl
Web Pages referring to this page
Link to this page and get a link back!
View blog authority
visited 28 states (12.4%)
Create your own visited map of The World or website vertaling duits?
Blog > Komentarze do wpisu
Jak zostać milionerem w 24 godziny. Tym razem na serio.

Jeszcze nie wybrzmiała poprzednia świetna notka, a tu już kolejna, ale wpadł mi w ręce listopadowy numer Przekroju, a w nim artykuł wyjaśniający jak Zderzacz Hadronów spowoduje koniec świata.

Otóż Natura kieruje się w swoim działaniu zasadą lenistwa (mógłbym napisać: Bóg kieruje sie w swoim działaniu zasadą lenistwa, ale brzmi to jakoś kacersko). Zasada to mówi, iż Działanie wykonywane jest w taki sposób, aby zoptymalizować jakąś funkcję, najczęściej związaną z wydatkiem energii. Na przykład światło leci po takiej trajektorii, aby dotrzeć w inne miejsce w jak najkrótszym czasie. (tak, zaburza to związek przyczynowo-skutkowy, bo niby skąd światło wie dokąd leci, ale podobno nie takie rzeczy dzieją się w świecie kwantowym)

Dwóch fizyków teoretyków, w tym jeden z twórców teorii strun - Holger Bech Nielsen oraz jego japoński sidekick - Masao Ninomiya stworzyli wzór pokazujący, iż odkrycie czasteczki Higgsa (jeden z podstawowych celów budowy Zderzacza Hadronów) zaburzy "zasadę lenistwa", a tym samym nigdy do niego nie dojdzie. Nielsen i Ninjasan starali się w ten sposób wyjaśnić serię dziwacznych zdarzeń, które przytrafiały się Zderzaczowi w ostatnim czasie.

Teoria może nieco ekscentryczna, ale za to doskonale weryfikowalna empirycznie. Panowie NN zaproponowali eksperyment, w którym wyciagnięcie jedynego asa z talii liczącej milion kart spowoduje zamknięcie Zderzacza. Jeżeli Natura nie chce, aby kolajder działał, to spowoduje wyciągnięcie z talii właśnie tego asa.

Jajogłowi są sprytni, ale mało praktyczni. Ten sam eksperyment można przeprowadzić przy nieco innych założeniach. Należy skreślić 6 liczb w totka (albo jednocześnie we wszystkich konkursach liczbowych odbywających się na Ziemi), przy założeniu, iż połowę zdobytej w tej sposób fortuny wyda się na przygotowanie ataku terrorystycznego na instalację pod Genewą. Jeżeli panowie NN nie pomylili się przy tworzeniu wzoru (a nasz zamach w przyszłości się powiedzie),  możemy w ciągu jednego dnia stać się miliarderami, a jednocześnie uchronić Ziemię przed zagładą.

Jeżeli bowiem Zderzacz nie zostanie zamknięty, to albo nastąpi kolejna seria dziwnych katastrof albo jedna wielka, w której problem badań nad bozonem Higgsa zostanie rozwiązany na dłużej (a jeżeli założymy, że inteligentne życie rozwinęło się jedynie na Ziemi, to być może na zawsze).

Za tym drugim rozwiązaniem przemawia dziwna koincydencja czasowa - eksperymenty w Zderzaczu potrwają około roku, następne dwa lata zajmie obróbka danych. Oznacza to, że na ślad cząstki Higgsa możemy wpaść, a właściwie moglibyśmy wpaść, gdyby nie było to sprzeczne z prawami natury, pod koniec 2012 roku.

Pewnie koło grudnia.

środa, 16 grudnia 2009, lonegunman

Polecane wpisy

  • Chiński obrazek

    W zamierzchłej przeszłości można było kupić od zaprzyjaźnionego marynarza chińskiobrazek, na którym, dzięki wyrafinowanym chińskim trickom z lampkami choinkowym

  • Prometeusz

    Film okazał się znacznie lepszy niż zapowiedzi w Gazecie Wyborczej, co jest bardzo dziwne, bo GW zwykle ma przecież rację. Z dużą ulgą stwierdziłem, że Scotta n

  • Szczęki

    Rozpakowanie prezentów i zabawa nimi zajęła dzieciakom tradycyjne 6 minut. Po tym czasie mogłem jużprzejąć kontrolę nad podchoinkowymi zakupami.Zajęły mnie przy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Hjuston, *.dsl.hstntx.sbcglobal.net
2009/12/16 15:27:11
To ja ci proponuje zebys zobaczyl najnowszego star treka. Dowiesz sie z niego, ze pana boga mozna przechytrzyc. Wystarczy tylko znac pare rownan I po klopocie. A teraz lece sie zaszczepic przeciwko swinskiej pa
-
2009/12/17 12:05:05
moronail.net/img/1126_Large_Hadron_Collider_games
I wszystko jasne
-
lonegunman
2009/12/18 09:16:14
tez chcialem wstawic cos o star treku i Doomie (jakos nie moglem sie przekonac do Half life'a, zbyt przeintelektualizowany), ale uznalem, ze to bedzie za bardzo nerdy. Ale swoja droga, moze i ogladacze star treka nosza okulary -12 dioptrii i zywia sie czipsami, ale wsrod nich pomysl, ze bozony Higgsa nie chca byc odkryte i dlatego wplywaja na wlasna przeszlosc, nie wzbudza zdziwienia.
-
hjuston
2009/12/19 05:14:09
nie jestem fanka star treka, a nawet musze powiedziec, ze nie widzialam ani jednego odcinka ALE obejrzalam ten ostatni film i musze przyznac, ze film jak dla mnie byl filmem roku. b mi sie podobal.
skoro zmienilam juz temat na filmy to napisze, ze obejrzalam tez w koncu tego bruno i malo mnie smieszyl. moze scena z karate byla zabawna, ale poza tym troche to bylo takie na sile. chyba sie starzeje.